|
کدخبر: 653 ارسال به دیگران پرینت

مهم | به کدام یک از این ارز دیجیتال دل خوش کنیم؟

با توجه به بازار داغ رمز ارز ها کدام ارز دیجیتال آینده بهتری دارد؟

این روزها افراد زیادی به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ارزهای دیجیتالی هستند. بازار رمز ارزها روز به روز داغ تر می‌شود و افراد برای یک سرمایه‌گذاری مطمئن به دنبال شناخت بهترین ارز هستند. در واقع سوال همه این است که «کدام ارز دیجیتال آینده بهتری دارد؟». به دنبال یافتن این پاسخ ایده‌ها و پیش‌بینی‌های مختلفی ارائه شده است.

آیا آینده رمز ارزها قابل پیش بینی است؟

همان طور می‌دانید وقتی پای سرمایه گذاری (در هر زمینه‌ای که باشد) به میان می‌آید، یعنی یک آینده مبهم و پر از احتمال در کار است. اگر این طور نبود همه‌ی افراد به راحتی در هر کجا که سرمایه‌گذاری می‌کردند به سود رسیده و کسی در هیچ زمینه‌ای متضرر نمی‌شد. این موضوع در خصوص رمزارزها نیز صادق است. بازار ارزهای دیجیتالی نیز پر از فراز و نشیب است و اگر کسی ادعا کند می‌تواند آینده یک ارز را به طور دقیق پیش بینی کند، یعنی یک جای کار می‌لنگد.

اما این به آن معنا نیست که ما نمی‌توانیم هیچ نظری در این خصوص داشته باشیم. برای مثال پارامترهای مختلفی در خصوص هر ارز وجود دارد که می‌توانید با تحلیل آن به پاسخ این سوال که آینده یک رمز ارز چگونه خواهد بود پی ببرید.

یکی از مهم ترین و کارآمدترین پارامترهای هایی که در بررسی یک ارز می‌توان به آن توجه کرد، دامیننس است. برای مثال اگر شما بخواهید میزان مقبولیت بیت کوین را در بازار ببینید و سیر تغییر قیمت آن را بررسی کنید می‌توانید به سراغ دامیننس بیت کوین بروید.

از آن‌جایی که ممکن است مخاطبان عزیز اطلاع چندانی از این اصطلاحات نداشته باشند، اجازه دهید توضیح کوتاهی در خصوص دامیننس ارائه کنم. دامیننس در لغت به معنای تسلط است. در زمینه ارزهای دیجیتال دامیننس به تعبیری به تلسط و سلطه‌ی آن ارز بر بازار ارزهای دیجیتال گفته می‌شود. در یک توضیح ساده می‌توان گفت دامیننس بیت کوین میزان سهمی‌ست که این ارز در بازار سرمایه ارزهای دیجیتال دارد. (بر حسب درصد).

چگونه می‌توانیم با بررسی دامیننس بدانیم آینده کدام ارز دیجیتال بهتر است؟

برای این کار به نمودار تغییر دامیننس یک رمز ارز نگاه کنید. این نمودار یا در حال افزایش است، یا دارد کاهش پیدا می‌کند و یا تغییرات چشم‌گیری ندارد. حال تصور می‌کنید هر کدام از این حالات چه تاثیری بر قیمت آن ارز خواهد داشت؟

بسیار ساده است. زمانی که دامیننس یک ارز دارد کاهش پیدا می‌کند، یعنی از حجم آن ارز در بازار کم شده و در واقع سرمایه‌گذاران در حال فروش آن هستند. در چنین شرایطی با کمی بررسی می‌توان به این نتیجه رسید که محبوبیت آن ارز به هر دلیلی در حال پایین آمدن است و می تواند سبب کاهش قیمت آن شود.

این مسئله در خصوص بالا رفتن نیز به صورت عکس صادق است و افزایش دامیننس می‌تواند رشد قیمت را به همراه داشته باشد.

ارز دیجیتال

با بررسی یک نمودار به نام دامیننس می‌توانیم بفهمیم آینده کدام ارز دیجیتال بهتر است و سرمایه‌گذاری مطمئنی انجام دهیم؟

نه کاملاً. مسئله این است که نمودار دامیننس تنها نمودار و تنها اطلاعاتی نیست که باید تحلیل شود. قیمت یک ارز به عوامل مختلفی وابسته است. اما بگذارید پیش از آن‌که بیش از این در خصوص آینده‌ی یک ارز دیجیتال و نحوه‌ی پیش بینی آن صحبت کنیم یک موضوع را شفاف بیان کنم. «آینده» عبارتی نسبتی‌ست که به یک دقیقه تا ده‌ها سال بعد دلالت دارد. پس بهتر است بدانیم داریم در خصوص چه بازه‌ی زمانی‌ای بحث می‌کنیم.

بد نیست بدانید که امروزه خرید و فروش‌ها و سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال به صورت ساعتی، روازنه، هفتگی و در ابعادی با این حجم انجام می‌شوند. خرید ارز دیجیتال مثل خرید ملک نیست که حتماً آن را بگذارید برای چند سال بعد. از این رو می‌توان به صورت مقطعی نیز تغییر قیمت ارزها را پیش بینی کرد و شاید حدس‌هایی در زمینه‌ی آینده‌ی بلند مدت آن‌ها ارائه کرد. در کنار این موضوع البته گاهی ممکن است سرمایه‌گذاری بلند مدت چند ساله بر روی یک ارز نیز شما را به سود قابل توجهی برساند.

 به صورت مجزا چند ارز را نام برده و وضعیت فعلی و احتمالاتی را که هم اکنون می‌توان در خصوص آن‌ها بیان کرد بررسی کنیم. برای شروع به بیت کوین می‌پردازیم.

بیت کوین همچنان اولین ارز دیجیتال در رنکینگ این ارزهاست. این ارز به دلیل ویژگی‌های مثبت زیادی که دارد از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و گزینه‌ای بسیار امن برای سرمایه‌گذاران شناخته می‌شود. احتمال می‌رود که این ارز همچون گذشته روند صعودی خود را حفظ کند. همچنین در طول زمان اتفاقات و برنامه‌هایی می‌تواند تغییری ناگهانی در قیمت بیت کوین ایجاد کند.

برای مثال هاوینگ رویدادی‌ست که در آن میزان استخراج بیت کوین به مراتب سخت‌تر از قبل می‌شود. می‌توان گفت با هر بار تجربه‌ی این رویداد در این ارز دیجیتال شاهد افزایش قیمت آن خواهیم بود. سرمایه گذاران بلند مدت بیت کوین اغلب تجربه‌ی سود داشته‌اند و کم پیش می‌آید کسی با سرمایه‌گذاری اصولی و منطقی در بیت کوین ضرر کرده باشد.

دیگر ارز دیجیتال که دوست دارم از آن حرف بزنیم اتر است. اتر توانسته است جایگاه دوم را در بین ارزهای دیجیتال برای خود نگه دارد. این ارز زمانی به قیمت 1400 دلار رسیده بود و بعد از آن شاهد سقوط آن بودیم. برای پیش بینی آینده اتر می‌توان به نکات و اتفاقات مهمی که برای اتریوم افتاده است نگاه کنیم.

برای مثال راه اندازه اتریوم 2.0 می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت اتر باشد.

ارز دیجیتال

آیا می‌توان روش‌های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و انواع تحلیل ها را یاد گرفت؟

جالب است، این سوالی‌ست که همه می‌پرسند. چرا که نه؟ همه‌ی ما توان یادگیری مهارت‌های مختلف را داریم. در بازار ارزهای دیجیتال نیز شما برای سرمایه گذاری به برخی مهارت‌ها از جمله مهارت در انجام تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال نیاز دارید.

اما اگر افرادی بخواهند در زمینه سرمایه گذاری کار خود را شروع کنند و هنوز مهارت و دانش کافی ندارند، بهتر است اصلا وارد این حوزه نشوند چون با چند اشتباه ساده ممکن است کل دارایی خود را از دست بدهند و این بازار با سایر بازارهای مالی متفاوت است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید