|
کدخبر: 889 ارسال به دیگران پرینت

ترور وزیر عراق

نقش آمریکا در ترور وزیر عراق مشخص شد + توضیحات

نقش آمریکا در ترور وزیر عراق چیست؟

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه گفت که آمریکا آماده بازگشت به گفت‌وگوها درباره توافق هسته‌ای ایران بوده اما تهران هنوز تمایلی برای این موضوع نشان نداده است.

وی که با شبکه خبری سی‌ان‌ان مصاحبه می‌کرد گفت که واشنگتن در حال همکاری نزدیک با شرکا و متحدان برای آماده سازی شرایط ضروری برای گفت‌وگوهاست.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه مدعی شد که آمریکا آماده بازگشت به میز مذاکرات و ادامه کار بر روی این موضوع است.

سالیوان گفت: «اگر تهران به توافق هسته‌ای سال 2015 بازگردد ما نیز به آن بازخواهیم گشت».«شیخ علی الاسدی» رئیس شورای سیاسی مقاومت اسلامی نُجَباء ماجرای حمله به منزل «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق را تلاشی برای کشاندن عراق به ورطه بحران‌ داخلی دانست که پیامدهای خطرناکی برای کشور دارد.

ترور وزیر عراق

بر اساس این گزارش، الاسدی با تصریح به اینکه همه دلایل و نشانه‌ها دال بر دست داشتن سفارت آمریکا در این ماجراست، خاطرنشان کرد: پایگاه نظامی آمریکا در منطقه سبز بغداد که از آن تحت‌عنوان سفارت یاد می‌شود، با وجود برخورداری از سامانه پدافند هوایی (C-RAM) با پهپادها یا موشک‌ها مقابله نکرد!

وی شناسایی و محاکمه عاملان حمله را مستلزم تشکیل کمیته‌ای بی‌طرف دانست تا اجازه دستکاری مدارک جرم داده نشود.

رئیس شورای سیاسی نُجَباء در پایان تأکید کرد: اگر همان‌گونه که انتظار می‌رود، سفارتخانه شرارت‌طلب آمریکا مسئول این حمله باشد، باید ضمن تعطیل کردن آن، سفیر فتنه‌گر ایالات‌ متحده نیز از عراق اخراج شود.

 

از سرگیری مذاکرات برجامی هشتم آذرماه

ادعای سالیوان درباره عدم تمایل ایران برای آغاز مذاکرات در حالی مطرح می‌شود که «علی باقری» معاون سیاسی وزارت خارجه ایران ۱۲ آبان ماه در توئیتی با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی‌اش با «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام نوشت: در تماس تلفنی با آقای انریکه مورا آغاز مذاکرات با هدف لغو تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی در روز هشتم آذر ماه (۲۹ نوامبر) در وین مورد موافقت قرار گرفت.

تاکنون شش دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

اصرار دولت بایدن بر حفظ تحریم‌های دولت ترامپ

دولت بایدن علاوه بر آنکه از ارائه ضمانت‌های لازم درباره عدم خروج از توافق خودداری می‌کند بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده اصرار دارد.

علاوه بر این، مقام‌های دولت آمریکا پیش از این تصریح کرده‌اند که قصد دارند از ورود به برجام به عنوان «سکویی» جهت پرداختن به سایر اختلافات از جمله مسائل موشکی و منطقه‌ای استفاده کنند.

اخیراً مقام معظم رهبری در جلسه‌ای تأکید کردند آمریکایی‌ها خواستن گنجاندن بندی در توافق هسته‌ای برجام برای ملزم کردن ایران به گفت‌وگو بر سر مسائل موشکی و منطقه‌ای هستند.

رهبر انقلاب اسلامی در آخرین دیدار با دولت دوازدهم خاطرنشان کردند: «آمریکایی‌ها در زبان و وعده می‌گویند تحریم‌ها را بر می‌داریم اما تحریم‌ها را برنداشتند و برنمی‌دارند، ضمن آنکه شرط هم می‌گذارند و می‌گویند که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید که بعداً درباره برخی موضوعات صحبت شود و گرنه توافقی نخواهیم داشت.»

واشنگتن برجام را نقض کرده و باید با لغو تحریم‌ها به برجام بازگردد

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

درخواست جمهوری‌خواهان کنگره برای کنار گذاشتن دیپلماسی با ایران

در حالیکه ایران تاریخ از سرگیری مذاکرات وین را اعلام کرده است، جمهوری‌خواهان تلاش می‌کنند تا در مسیر این مذاکرات مانع‌تراشی کنند به طوریکه روز پنجشنبه هفته گذشته، جمهوری‌خواهان در کنگره روز در نامه‌ای به کاخ سفید با متهم کردن ایران به حملات پهپادی اخیر به نظامیان آمریکایی در سوریه، از دولت بایدن خواستند تا دیپلماسی با ایران را کنار بگذارد.

رهبران حزب جمهوری‌خواه همچنین گفتند ایران بایستی هر توافق با دولت «جو بایدن» را از همان آغاز مرده فرض کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید