|
کدخبر: 1012 ارسال به دیگران پرینت

جلسه کمیسیون

جزئیات جلسه کمیسیون امنیت با امیرعبداللهیان درباره مذاکرات

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی جزئیات جلسه فوق‌العاده اعضای کمیسیون متبوعش با وزیر امورخارجه درباره آخرین وضعیت مذاکرات برجام را تشریح کرد.

محمود عباس زاده مشگینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح جزئیات جلسه فوق العاده اعضای کمیسیون متبوعش با امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، گفت: آقای امیر عبداللهیان در این جلسه گزارش مفصلی از روند مذاکرات ایران با گروه 4+1 ارائه داد و گفت که «ابتکار عمل در مذاکرات اخیر وین دست جمهوری اسلامی ایران است و قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌های مجلس به واسطه دستاوردهای خوبی که در صنعت هسته‌ای حاصل شده دست ما را در مذاکره پر کرده است».

وی، افزود: وزیر امور خارجه همچنین یادآور شد «خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای کاملا روشن است و مذاکره کنندگان ما در چارچوب این خطوط قدرت مانور و آزادی عمل دارند.» آقای امیرعبدالهیان در ادامه نشست تاکید کرد که « با آمریکائی‌ها هیچ گونه گفتگوی مستقیمی نداشته‌ایم و غربی‌ها می‌خواهند با توافق موقت مسائل و نگرانی‌های خودشان را رفع کنند.» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد که «هدف و تلاش ما یک توافق خوب است.»

عباس زاده مشکینی بیان کرد: در این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی نیز نقطه نظرات و سوالات خود را پیرامون مذاکرات و سایر برنامه‌های مرتبط با سیاست خارجی مطرح کردند و آقای امیرعبدالهیان ضمن ارایه گزارش مفصل خود و به سوالات مطروحه پاسخ داد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد روند مذاکرات کاملا حرفه‌‌ای و با اقتدار طرف ایرانی پیش می‌رود و تا به امروز ابتکار عمل در دست مذاکره کنندگان ایرانی بوده است. امیدواریم تا پایان سال هجری شمسی به نتیجه مطلوب برسیم البته به شرط اینکه در طرف‌های غربی‌ هوای برگشت به روحیه دوران استعمار را نداشته باشند. اگر غربی‌ها دنبال رفع نگرانی‌های خودشان پیرامون فعالیت های هسته ای ایران هستند، ما حاضر به همکاری و رفع سوء تفاهمات هستیم البته به شرطی که طرف مقابل از عناد، ناسازگاری و زیاده خواهی دست بردارد و بر اساس تعهدی که در برجام داده، تحریم ها را عملا لغو و با همکاری برای راستی آزمایی اعتماد جمهوری اسلامی ایران را جلب کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطر نشان کرد: وزیر امور خارجه در ادامه این جلسه ضمن تشریح اقدامات انجام یافته در زمینه توسعه و ارتقاء روابط با کشورهای منطقه و همسایه گفت که «رابطه جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان در حال گسترش است و عملا در زمینه سواپ گازی همکاری های قابل توجهی را شروع کرده‌ایم و قرار شده که حجم زیادی از امورات مربوط به بازسازی قره باغ را ایرانی‌ها انجام دهند.»

وی افزود: آقای امیر عبدالهیان اخر هفته در راس هیاتی به چین سفر می کند و برنامه های کارشناسی قابل توجهی برای این سفر آماده شده است.

عباسزاده : وزیر خارجه همچنین درباره  ترمیم رابطه با عربستان سعودی گفت که دیپلمات‌هایی اخیرا از طرف ایران به عربستان اعزام شده اند، دو کشور نیز سفارتخانه های خود را تعمیر می‌کنند. امیدواریم با همکاری این کشور همسایه شاهد از سر گیری دوباره رابطه دو کشور همسایه باشیم.

انتهای‌پیام/

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید