|
کدخبر: 1015 ارسال به دیگران پرینت

فیلم تاثر آور از ورزش زنان افغان با فرمول طالبان !

طالبان روی ورزش بانوان بسیار سختگیر و حساس است.فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که باوجود نگاهی طنز آمیز اما کنایه ای درست و دقیق به خشونت علیه زنان در افغانستان دارد.

طالبان از گروه های بسیار زورگو و خطرناک در جهان سیاست است. طالبان از هر حمله ای به مردم افغانستان دریغ نمی کند. ورزش بانوان از نگاه طالبان ضروری نیست. فیلمی به طنز منتشر شده است که در آن شرط طالبان برای ورزش بانوان پوشش کامل اسلامی و دیده نشدن حتی اندکی از پای رقیبان ورزشی است. گروه طالبان که از 15 اوت در افغانستان به قدرت بازگشته است، تاکید کرد، محدودیت‌های سفت و سختی درباره ورزش زنان در این کشور لحاظ کرده است.

محدودیت ورزشی زنان از نگاه طالبان

 کانال اس بی اس استرالیا به نقل از احمد الله واثق، عضو کمیته فرهنگی طالبان گزارش داد، این محدودیت‌ها زنان را از انجام ورزش که ممکن است "بدن‌هایشان مشخص شود"، بازمی‌دارد.

این عضو کمیته فرهنگی طالبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مقامات جدید افغانستان به زنان اجازه ورزش کریکت را خواهند داد یا نه، گفت: تصور نمی‌کنم به زنان اجازه داده شود کریکت بازی کنند زیرا آن برای زنان ضروری نیست. در کریکت در وضعیتی قرار می‌گیرند که صورت‌ها یا بدن‌هایشان پوشیده نباشد. اسلام اجازه رویت زن در چنین وضعیتی را نمی‌دهد.

واثق نگرانی طالبان از انتشار فیلم‌هایی از زنان در حین بازی کریکت در رسانه‌های اجتماعی را ابراز داشت و گفت: اسلام و امارت اسلامی به زنان اجازه نمی‌دهند کریکت یا هر نوع ورزش دیگری را انجام دهند زیرا ممکن است بدن‌هایشان پیدا شود.

این مسؤول طالبان تاکید کرد: هرگز از موضع‌ خود در این باره کوتاه نمی‌آییم. اسلام به زنان اجازه می‌دهد طبق نیازهایشان از خانه خارج شوند اما ورزش نیاز ضروری نیست.

این در حالی است که طالبان قبلا در جریان بازگشت به افغانستان مدعی شده بود به حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلام احترام می‌گذارد و این مساله نگرانی جامعه جهانی را در قبال این موضوع برانگیخته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید