|
کدخبر: 650 ارسال به دیگران پرینت

خبر بد از یارانه خرداد ماه 1400

یارانه خرداد ماه کاهش یافت.

یارانه یا کمک مالی دولت به یک بخش اقتصادی یا اقشار مردم است که در زمان معین در هر ماه پرداخت می شود.متاسفانه یارانه در این ماه یعنی خرداد 1400 با اندکی کاهش بنا به دلایل ذکر سده در ادامه خبر همراه است.یارانه به سود اقتصادی می گویند که معمولاً دولت‌ها به تولیدکنندگان کالا به منظور کنترل و تقویت بازار پرداخت می‌کنند.پرداخت یارانه در ایران سابقه‌ای طولانی دارد، ولی تا سال ۱۳۵۴ در دورانی که قیمت نفت ناگهان افزایش پیدا کرد، یارانه زیادی برای افزایش رفاه مردم پرداخت نمی‌شد.

یارانه‌های نقدی در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ شامل سه یارانه بود که عبارت بود از یارانه‌معیشتی بنزین ، یارانه ۵۱ هزار تومانی و ۳۸ هزار تومانی رمضان(برای خانوارهای ۴ نفره عادی ۱۵۳ هزار تومان و برای خانوارهای ۴ نفره تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد ۲۰۴ هزار تومان واریز می شد) و یارانه‌نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰تومانی .

اردیبهشت ماه سال جاری با پرداخت این سه یارانه به حساب مشمولان به پایان رسید و حالا در خرداد ماه ۱۴۰۰ تعداد این یارانه‌ها به دو یارانه کاهش یافته است. چراکه دیگر یارانه‌نقدی ویژه رمضان به پایان راه رسیده و واریز نخواهد شد و خانوارها فقط همان یارانه‌‌نقدی معیشتی و یارانه نقدی ۴۵هزار تومان را دریافت خواهند کرد.

نخستین یارانه‌‎نقدی که در خرداد ماه ۱۴۰۰ به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود، یارانه‌معیشتی بنزین است .این یارانه، هفته دوم خرداد ماه – هفته آینده – واریز خواهد شد و مبلغ آن بر اساس تعداد اعضای خانوار متفاوت است.

بر اساس روال قبل این کمک نقدی دولت به خانوارهای یک نفره ۵۵هزار تومان، خانواده‌ دو نفره ۱۰۳هزار تومان، خانوار سه نفره، ۱۳۸هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره، ۱۷۲هزار تومان و خانوارهای ۵نفره و یا بالاتر، ۲۰۵هزار تومان خواهد بود.

انتظار می رود صد و بیست و یکمین نوبت یارانه‌‌نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز که فراگیرترین یارانه‌نقدی ایران به شمار می رود در هفته سوم خرداد ماه ۱۴۰۰ به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.

شایان ذکر است نمایندگان مجلس و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از طرح های مختلف برای اصلاح یارانه های نقدی سخن گفته اند و احتمال تغییر در نظام یارانه‌ای کشور و مبلغ یارانه‌نقدی در ماه های آینده وجود دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید