|
کدخبر: 470 ارسال به دیگران پرینت

خبر شوک آور برای مستاجران

جدولی پر از خبر های بد برای مستاجران.

وزیر راه و شهرسازی می‌گوید؛ «اقداماتی که در بخش مسکن و اجاره اثر گذار بوده و قیمت‌ها در بازار مسکن رو به کاهش است. او تاکید کرده است که در بحث اجاره و قراردادهای آن هر مستاجری که واحد مسکونی را در سال گذشته اجاره کرده امسال هم می‌تواند آن را تمدید کند.»

اجاره آپارتمان سخت شد

اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد این مصوبه ستاد ملی چندان ضمانت اجرایی ندارد و بیشتر توافق‌های اخلاقی میان مستاجران و مالکان در تمدید قرار دادها نقش داشته است. بررسی فایل‌های اجاره نشان می‌دهد یافتن آپارتمان مناسب با اجاره بهای زیر ۳ میلیون به سختی پیدا می‌شود.

به طور مثال اگر اسفند سال ۹۹ قصد اجاره آپارتمانی ۶۰ متری در محدوده مرکزی شهر را داشتیم با نقدینگی ۱۰۰ میلیون رهن و ۲ میلیون اجاره فایل‌های مناسب برای بازدید پیشنهاد می‌شد، اما این روزها برای اجاره آپارتمانی زیر ۷۰ متر در همان منطقه، نمی‌توان با نقدینگی ۳ میلیون اجاره و رهن ۱۵۰ میلیون آپارتمانی مناسب پیدا کرد.

روزهای سخت مستاجران

به نظر می‌رسد بر خلاف خوش بینی وزیر در خصوص کاهش قیمت اجاره‌ها، مستاجران روزهای دشواری را پیش رو دارند و هنوز فصل اجاره آغاز نشده، افزایش‌های نجومی آغاز شده است.

کمبود فایل‌های مناسب هم باعث رونق فایل‌های مشکل دار شده است. آپارتمان‌هایی در طبقات ۴ بدون آسانسور و پارکینگ یا آپارتمان‌های قدیمی که نرخ‌های پیشنهادی‌شان معمولا کم‌تر از نرخ‌های پیشنهادی منطقه است.

بازار مسکن

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید