|
کدخبر: 1052 ارسال به دیگران پرینت

جزئیات عیدی کارگران و کارمندان در سال ۱۴۰۰

تمام کارگران کشور اعم از کارگران آزمایشی، ساعتی، نیمه وقت،‌ فصلی و کسانی که به هر دلیلی شغل خود را از دست داده‌اند، مشمول دریافت عیدی هستند و کارفرما موظف به پرداخت است.

بر اساس قوانین وزارت کار تمام کارکنان که مطابق تعریف قانون کارگر شناخته می‌شوند مشمول دریافت عیدی و پاداش پایان سال هستند، بنا بر اعلام وزارت کار میزان عیدی کارگرانی که یک سال به‌ صورت کامل در مجموعه خود فعالیت داشته‌اند، معادل ۲ پایه حقوق را به‌ عنوان عیدی دریافت خواهند کرد، کف و سقف این پرداختی به ترتیب ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان و ۷ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان است.

استعفا یا اخراج مانع پرداخت عیدی نمی‌شود

کارگرانی که به هر دلیلی محیط کار خود را ترک کرده‌اند، بسته به میزان ماه‌های فعالیت در محل کار خود مشمول دریافت عیدی و پاداش خواهند بود بدین‌ صورت که دو برابر حقوق پایه مندرج در فیش حقوقی، تقسیم‌ بر ۱۲، ضربدر تعداد ماه کارکرد.به‌طور مثال کارگری با پایه حقوق ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان و باسابقه ۳ ماه فعالیت در محل کار، ‌ یک‌میلیون و ۳۲۷ هزار و ۷۴۶ تومان عیدی دریافت خواهد کرد، ‌ رقم محاسبه‌ شده بر اساس حداقل حقوق سال ۱۴۰۰ است.

پایه حقوق مبنای پرداخت عیدی است

عیدی کارکنانی که بیش از یک سال در محیط کاری خود سابقه‌ دارند نیز بر اساس این فرمول محاسبه خواهد شد. پایه حقوق کارگران به‌ صورت سالانه افزایش خواهد یافت و این پایه مبنای عیدی خواهد بود.به‌ طور معمول عیدی کارگران به همراه حقوق آن‌ها در بهمن‌ماه پرداخت می‌شود اما پرداخت عیدی در پایان اسفند نیز منع قانونی ندارد.

در جدول زیر میزان عیدی کارگران حداقلی بگیر (کسانی که پایه حقوقشان ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان است) به‌تناسب تعداد ماه کارکرد محاسبه‌ شده است.

1033006

میزان عیدی کارکنان دولت چقدر است؟

عیدی کارمندان دولت در سال ۱۴۰۱ بر اساس قانون «نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت» تعیین‌ شده و به آن‌ها پرداخت می‌گردد. این قانون در سال ۱۳۷۴ تصویب‌ شده و سازوکار مناسب در این زمینه ایجاد کرده است. مفاد این قانون عبارت است از «دولت موظف است اعتباری که هر ساله برای پرداخت عیدی به کارکنان خود تخصیص می‌دهد، اعم از نقدی یا غیر نقدی، به‌طور مساوی به کلیه کارکنان خود پرداخت نماید. این امر شامل کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی می‌شود. مشمولان قانون استخدام نیروهای مسلح و غیرنظامیان ارتش و نیروهای انتظامی مشمول این قانون می‌گردند». بر اساس این قانون، پاداش آخر سال کارمندان دولت در سال ۱۴۰۱ هر چه قدر که باشد، چه نقدی و چه غیر نقدی باید برای همه کارکنان به‌صورت مساوی در نظر گرفته‌شده و به آن‌ها پرداخت شود.

نحوه محاسبه عیدی کارکنان دولت

هر ساله طبق قانون برای «نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت» جلسه هیئت‌وزیران تشکیل‌ شده و تصمیم‌گیری برای تعیین مبلغ عیدی انجام می‌شود. تصمیم‌گیری جهت مشخص کردن میزان عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ هم در جلسه‌ای که هیئت‌وزیران در این باره تشکیل شده، انجام‌ گرفته و این مبلغ تعیین‌ شده است. مشخص کردن مبلغ عیدی این دسته از کارکنان بر اساس عوامل گوناگونی مانند میزان حقوق آن‌ها، نرخ تورم و فاکتورهای این‌چنین دیگر انجام‌شده است.

بر اساس محاسبه عیدی سال ۱۴۰۱ که توسط هیئت‌وزیران طبق قانون فوق انجام‌گرفته است، این مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هر کارمند برآورد شده است. به‌عبارت‌دیگر، هر کارمند دولت می‌تواند در پایان سال روی دریافت این مبلغ به‌عنوان عیدی خود حساب کند. معمولاً مبلغ نهایی دریافتی عیدی کارکنان کم‌تر از این مقدار نخواهد بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید