|
کدخبر: 105 ارسال به دیگران پرینت

در اردیبهشت ماه چه یارانه ای واریز می شود؟

یارانه مهم دولت در اردیبهشت ماه چه یارانه و به چه مبلغی می باشد؟

یارانه یا سوبسید که کمک مالی به اقشار کم درآمد جامعه می باشد.دولت به تبعیت از حمایت مردم چند نوع یارانه در نظر گرفته است.خبر از قطع شدن یارانه به گوش می رسید ولی خبر هایی از زمان واریز یارانه مهم دولت در ماه اردیبهشت منتشر شده است برای اطلاع بیشتر با ما همراه باشید.

یارانه نقدی یارانه دولت به صورت نقدی است که  از نیمه دوم سال ۱۳۸۹ و با تصویب مجلس شورای اسلامی به خانوار پرداخت می شود. یارانه‌ نقدی به صورت ماهانه به حساب به تعداد هر خانوار با نرخ ۴۵۵۰۰ تومان بدون تغییر تاکنون واریز می شود یارانه‌ نقدی در طول سال‌های گذشته  در بخش زیادی از خانواده‌های پر درآمد جامعه از سوی دولت حذف شده است. حذف یارانه نقدی خانواده‌های مرفه بر عهده استانداری‌ها قرار داده شده است. دولت ثبت‌نام جاماندگان از یارانه نقدی که توسط نمایندگان مجلس در بودجه ۹۹ گنجانده شده بود را از لایحه بودجه ۱۴۰۰ حذف کرد.

یـارانه نقـدی ۲۵۰ هزارتومانی را چه کسـانی می‌گیـرند؟

قرار بر این است که ۳۰ تا ۴۰ درصد حقوق کارگران افزایش یابد تا راه حلی برای مشکلات معیشتی آنها باشد. مجلس در نظر دارد اولویت گرفتن یارانه جدید، اقشار کم درآمد، آسیب پذیر و علی الخصوص کارگران باشد. این تصمیم در مجلس گرفته شده و باید توسط شورای نگهبان تائید شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به اینکه در سال آتی یارانه نقدی و معیشتی تجمیع خواهد شد، گفت:

کل منابع مربوط به پرداخت نقدی یارانه از ۷۴ به ۱۴۶ هزار میلیارد تومان رشد کرد. یارانه جدید در سال آینده پرداخت می شود و پرداخت یارانه تجمیعی تصویب شده است. یارانه جدید ترکیبی است از چند یارانه که مجلس تصویب کرده است. یارانه معیشتی جدید به ۶۰ میلیون ایرانی برای تامین کالاهای اساسی خود تعلق می گیرد. البته جمعیت کمتری را در بر می گیرد و شامل همه نمی شود. سقف یارانه جدید و اینکه شامل چه کسانی می شود را در ادامه این خبر می خوانید.

در تبصره ۱۴ لایحه بودجه که از طرف دولت به مجلس ارائه شده منابع ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی لحاظ شده بود. مجلس و کمیسیون تلفیق بر حذف ارز دولتی نهاده‌های دامی تاکید داشتند تا از این طریق برای پوشش افزایش قیمت اقلام مربوطه با یارانه نقدی این افزایش قیمت را جبران کنند. در نهایت با حذف ارز ترجیحی منابع تبصره ۱۴ بودجه به ۴۲۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

حسین علی حاجی دلیگانی با اشاره به اینکه در لایحه پیشنهادی دولت ۴۳ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و ۳۱ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه معیشتی لحاظ شده بود، گفت:

بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق و بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات نهاده های دامی این منابع به ۱۴۶هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گفته این عضو هیئت رئیسه مجلس، تغییرات مهمی در تبصره ۱۴ بودجه شکل گرفته است که شاید مهمترین آنها تجمیع یارانه نقدی و معیشتی باشد. بر این اساس، کل منابع تبصره ۱۴ بودجه به ۴۲۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.وی با بیان اینکه، در سال آتی ۱۰ میلیون نفر یارانه نقدی ماهیانه ۲۶۷ هزار تومانی دریافت میکنند، گفت:

در پله دوم ۲۵ میلیون نفر ماهیانه ۱۸۳ هزار تومان یارانه دریافت خواهند کرد.

حاجی دلیگانی ادامه داد، بر این اساس، ۲۳ میلیون نفر ماهیانه ۱۳۶ هزار تومان و ۲۰ میلیون نفر نیز ۹۱ هزار تومان یارانه نقدی دریافت میکنند. هرچند عقیده کمیسیون تلفیق بودجه این بود که دهک بالای درآمدی باید از صف دریافت یارانه حذف شوند اما دولت زیر بار اجرای آن نرفته است.

این نماینده مجلس گفت:

البته کمیسیون تلفیق یک مصوبه مهمی نیز داشته است و بر این اساس سازمان هدفمندی یارانه ها و همچنین وزار رفاه مکلف شدند درخواستهای افرادی که قبلا از دریافت یارانه انصراف داده اند و یا از ابتدا یارانه دریافت نکرده اند را بررسی کنند و در صورت داشتن شرایط این افراد نیز به صف دریافت یارانه اضافه شوند.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید