|
کدخبر: 84 ارسال به دیگران پرینت

چگونه با همسر خود در ماه رمضان رابطه جنسی برقرار کنیم؟

رابطه جنسی در ماه مبارک رمضان چه حکمی دارد؟

رابطه جنسی مهم ترین رکن زندگی زناشویی می باشد.برقراری رابطه جنسی در دوران ماه مبارک رمضان وقتی زوجین روزه هستند آدابی دارد که باید رعایت کرد.ولی همیشه جای این سوال هست که رابطه جنسی در دوره ماه رمضان حرام است؟برای اطلاع  دقیق از رابطه جنسی با ما همراه باشید:

یکی از سوالاتی که در رابطه جنسی با احکام روابط زناشویی در ماه رمضان پرسیده می شود در مورد شرایط انزال و جبران روزه ای است که احتمالا باطل شده است . یا کدام رفتار زوج ها موجب ابطال روزه می شود ، همچنین در صورت فراهم نبودن شرایط غسل چگونه باید روزه گرفت و سوالاتی دیگر در این زمینه .در این بخش برخی از این سوالات را از لحاظ شرعی و نظر مراجع عظام تقلید پاسخ خواهیم داد.

آیا نزدیکی با همسر و رابطه زناشویی در ماه مبارک رمضان حرام است؟

جنب شدن به صورت عمدی، چه به واسطه نزدیکی با همسر، ملاعبه ی با او و یا هر طریقی دیگری (مثل:استمناء، جنب شدن به واسطه نگاه به عکس یا فیلم و ...)، مانند نوشیدن آب یا خوردن غذا ، روزه را باطل می کند. جماع موجب ابطال روزه می شود مگر آنکه کمتر از ختنه گاه وارد شود . در جماع لازم نیست که حتما منی خارج شود زیرا همان دخول ، روزه هر دو طرف را باطل می کند. بنابراین نزدیکی با همسر ، حرام نیست ، بلکه شکستن روزه به صورت عمدی اشکال دارد و موجب کفاره عمدی (شصت روز برای یک روز یا یا شصت فقیر را طعام دادن برای هر روزی که انسان روزه خود را به عمد افطار کند) می شود. پس از اذان مغرب تا قبل از اذان صبح ، نزدیکی حرام نیست و زوجین باید قبل از اذان صبح غسل کرده و پس از پاک شدن ، روزه بگیرند .خداوند متعال در ماه مبارک رمضان برای مسلمانان سخت نگرفته است، فقط نظمی داده است که آنها بتوانند بر قوا و خواهش های نفسانی خود کنترل داشته باشند و کنترل خود را نیز به امر خدا بسپارند.

اگر روزه دار بدون قصد بیرون آمدن منی ، با زن خود شوخی و بازی کند ، اگر به خارج نشدن از منی خود اطمینان دارد ، اگر چه اتفاقا منی خارج شود ، روزه او صحیح است . اما اگر اطمینان ندارد ، در صورت بیرون آمدن منی ، روزه او باطل خواهد شد.

پاسخ به سوالات زناشویی در ماه رمضان

سوال :حکم کسی که با آمیزش جنسی حرام یا استمناء یا خوردن و نوشیدن حرام روزه خود را در ماه رمضان باطل نموده چیست؟

پاسخ : در فرض مرقوم باید شصت روز روزه بگیرد و یا شصت مسکین را اطعام دهد و احتیاط مستحب آن است که هر دو را انجام دهد.

سوال : اگر مردی با همسرش در روز ماه رمضان شوخی و ملاعبه نماید، آیا به روزه‌اش ضرر می‌رساند؟

پاسخ :اگر منجر به انزال منی نشود، به روزه خللی وارد نمی‌کند.

سوال :اگر روزه دار در ماه رمضان با همسر خود که روزه است جماع کند، چنانچه زن را مجبور کرده باشد، چه تکلیفی بر او واجب می شود؟

پاسخ آیت الله بهجت : کفّاره روزه خودش و روزه همسرش را باید بدهد ؛ حتی اگر زن بعداً راضی شود.کفاره روزه خودش و روزه زنش را باید بدهد، ولی اگر زن در بین جماع راضی شود، بنابر احتیاط واجب مرد دو کفاره بدهد و زن یک کفاره و در هر صورت زن باید قضای روزه آن روز را به جا آورد.

سوال : اگر فردی به سبب برخی از مشکلات تا اذان صبح بر جنابت باقی بماند آیا روزه گرفتن در آن روز برای او جایز است؟

پاسخ :در غیر ماه رمضان و قضای آن اشکال ندارد، ولی نسبت به روزه ماه رمضان و قضای آن، اگر معذور از غسل است، تیمم کردن بر او واجب است و اگر تیمم هم نکند، روزه‌اش صحیح نیست.

سوال : مردی که به هر علتی مثل مرض، روزه نمی گیرد، اگر همسر روزه دار خود را مجبور به جماع کند، روزه زن باطل است؟ و آیا کفاره دارد یا نه؟ کفاره آن به عهده چه کسی است؟

پاسخ آیت الله مظاهری :روزه او باطل می شود و کفاره روزه خودش و روزه زنش را باید بدهد. ولی اگر زن در بین جماع راضی شود، بنابر احتیاط واجب مرد دو کفاره بدهد و زن یک کفاره و در هر صورت زن باید قضای روزه آن روز را به جا آورد.

سوال :اگر زن، شوهر روزه دار خود را به جماع مجبور کند، یا به کار دیگری که روزه را باطل می کند، آیا واجب است کفّاره شوهرش را بدهد؟

پاسخ :واجب نیست کفّاره روزه شوهر را بدهد.

سوال : اگر زن و شوهر جوانی در ماه رمضان در زمانی که روزه هستند ناخاسته و بدون کنترل خود با هم نزدیکی کنند و روزه شان باطل شود چه باید بکنند؟

پاسخ آیت الله سیستانی : قضا و کفاره واجب است و کافی است اطعام شصت مسکین هر مسکینی 750 گرم گندم یا آرد برای هر یک از زن و شوهر.

سوال:اگر شوهر با همسر خود در ماه رمضان جماع کند و زن نیز به آن راضی باشد، چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله سیستانی : دخول بدون انزال در ماه رمضان، مبطل روزه است. بر هر یک از آنان حکم افطار عمدی جاری است و علاوه بر قضا، کفّاره هم بر هر دو واجب است.

سوال : اگر شخص روزه دار در اثر فراموشی آمیزش جنسی کند، آیا به روزه هایش ضرر می رساند؟

پاسخ آیت الله خامنه ای : اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش جنسی کند، روزه او باطل نمی شود، ولی هر لحظه که یادش آمد، باید فوراً از حال آمیزش خارج شود؛ وگرنه روزه اش باطل است.

سوال:نزدیکی با همسر در ماه رمضان اگر به جهل باشد حکم آن چیست؟

پاسخ آیت الله روحانی: اگر جهل داشته باشند که نزدیکی در روز ماه رمضان اشکال ندارد، روزه آن ها باطل نمی شود، ولی اگر احتمال دادند و یقین نداشته و نزدیکی در روز ماه رمضان را انجام دادند، روزه باطل می شود.

سوال :شخصی به خیال این که در روز ماه مبارک رمضان، آمیزش با زوجه نه حرام است و نه روزه را باطل می کند، مرتکب آن شده است، آیا کفّاره هم دارد؟

پاسخ ایت الله مکارم :فقط قضا دارد.

سوال :اگر خانمی با همسر خود در ماه مبارک رمضان شوخی و ملاعبه کند، سپس ترشّحی در خود ببیند، وظیفه چیست؟

پاسخ آیت اله بهجت: اگر منی انزال نشده و قصد انزال هم نداشته، اشکال ندارد.

نقل قول پیامبر (ص) به حضرت علی (ع) در خصوص نزدیکی در ماه رمضان:

یا علی در شب عید فطر جماع مکن که اگر فرزندی بهم رسد شش انگشت یا چهار انگشت در دست داشته باشد

نظرات خود را درباره رابطه جنسی در ماه رمضان با ما در میان بگذارید/سپاس

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید