|
کدخبر: 422 ارسال به دیگران پرینت

معروفی دیگر درگذشت!

درگذشت این چهره بزرگ ایران را عذادار کرد.

اصغر کورنگی درگذشت . او که سال ها رئیس زندان قصر بود امروز دار فانی را وداع گفت.

 اصغر کوررنگی رییس سابق زندان قصر که  به خوش رفتاری با زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی شهره بود در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

 از او کتاب خاطراتی با عنوان «مسیح در قصر» به یادگار مانده است‌. دفتر یادبودی برایش  از ساعت چهار روز سه شنبه در مرکز دائرالتلمعارف اسلامی برقرار است.

اصغر کورنگی کیست؟

سرتیپ اصغر کورنگی متولد۱۳۰۷ در اصفهان است. دبستان و دبیرستان را در همان شهر خوانده است. قصد شرکت در کنکور پزشکی را داشته اما روزگار او را به دانشکده پلیس در تهران می‌کشاند و بعد هم حقوق می‌خواند و علی‌رغم میلش در شهربانی ماندگار می‌شود. خودش می‌گوید که بارها قصد کرده بود از شهربانی بیرون بیاید اما گویا سرنوشت مقدر کرده بود در شهربانی بماند. از آبادان تا گنبد کاووس، از اصفهان تا تهران و بعد بخشی از دوران خدمتش را به عنوان رئیس زندان سپری کند. او سال ۴۴ رئیس زندان قصر می‌شود.

عمده خاطرات کورنگی هم به دورانی بازمی‌گردد که در زندان قصر رئیس بود. مواجهه او با زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی وقت برای خواننده امروزی احتمالاً در نوع خود هم عجیب است و هم جالب. روایت صمیمیت و دوستی او با زندانیان سیاسی وقت. کورنگی خاطراتش را با لحن خاصی روایت می‌کند. ساده و صادقانه. و همین روایت صادقانه به دل خواننده می‌نشیند. علاوه بر اینکه خاطرات کورنگی، تصویری متفاوت‌تر از شهربانی آن دوران برای ما تصویر می‌کند. دانسته‌های ما از شهربانی و به ویژه زندان‌هایش معمولاً به دوران پهلوی اول و روایتی که زندانیان آن دوره در خاطراتشان بیان کرده‌اند، بازمی‌گردد.

 خاطرات کورنگی از این نظر به غنای تاریخ‌نگاری زندان و شهربانی در دوره پهلوی دوم هم می‌افزاید، به ویژه که این‌بار نه از زبان یک زندانی بلکه از نگاه مخالف یعنی رئیس یک زندان بیان می‌شود.

کورنگی به واسطه رابطه انسانی و دوستانه‌ای که در زندان قصر با اعضا جبهه ملی و نهضت آزادی به ویژه مهندس بازرگان و آیت‌الله طالقانی پیدا می‌کند بعد از انقلاب، برخلاف بسیاری از افسران رده بالا که بازداشت، پاکسازی یا اخراج شدند، به دعوت دولت موقت به همکاری با شهربانی ادامه می‌دهد و معاون اطلاعات شهربانی می‌شود و با استعفای دولت موقت هم درخواست بازنشستگی می‌کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید